Oyun İşinden Anlayan Oyuncu Olmak


Geçenlerde eski oyunlarıma bakıyordum neler oynayabilirim tekrar diye.
Listenin tepesinde her zaman olduğu gibi Metal Gear Solid, Monkey Island, Unreal Tournament, Volfied, Diablo ve Dead Space var -ki Dead Space bilgisayarda hala kurulu ama başına geçtiğimde bırakamadığım için uzak duruyorum- haliyle.

Önce biraz oyunlar hakkında internette araştırma yapayım, ısınma turları olsun dedim. Google’a şöyle bir “arayalım lütfen” dediğim zaman TotheGame, 9gag, IGN, Otaku Gaming falan haricinde bir de Didyouknowgaming diye bir site çıktı. Uzun zamandır bilgisayarla, internetle birlikteyim ya, hafızamı zorlasam da anımsamadığım bir site görünce “tamam bu yeni” dedim, girip biraz gezindim ne var ne yok, ne yer ne içer diye.

Sitenin mantığı güzel. Oyun tarihinde kullanılmış, uygulanmış ya da bilinmesi eğlenceli olacak verileri toparlıyor ve soruyor; “Oyuncuyum diyorsun ama bunlardan haberin var mı bakalım?”.

Oturdum bütün yazıları gezdim. Evet bazılarını biliyorum, bazılarını başkalarından öğrendim falan ama, kendime oyuncu desem de bunlar tam deli işi. Bunlara göre ben oyun işinden bir oyuncu olarak anlamıyorum. Çünkü detayları görmekle ilgili bir eksiğim olduğu açık. Tabi bazılarını sadece “ismen” biliyor olmam da buna etki olabilir. Sonuçta biz küçüktük ve kirlendi dünya, nasıl oynayayım bütün konsollardaki bütün oyunları?

Aşağıda birkaç örnek veriyorum hoşuma giden, kalanı için siteyi ziyaret edebilirsiniz. İngilizcesi iyi olmayanlar için, resimlerdeki metinleri de çeviriyorum altlarına.

Sony Playstation 2’nin açılışında çıkan kuleler oyunları temsil ediyor. Ne kadar çok oyun oynarsanız,o kadar çok kule ekleniyor ve oyun süreniz uzadıkça da kulelerin boyu uzuyor.

Sony PSOne aslında ilk olarak Sony’nin elektronik tasarımını yaptığı bir Nintendo oyun konsolu olarak tasarlanmış. Daha sonra Nintendo üründen vazgeçince, Sony konsolu piyasaya sürmeye karar vermiş.

Playstation’daki Shadow of Colossus oyunu aslında yardımcı karakterlerle yardımlaşarak Colossi’yi yok etmek üzerine tasarlanmış ama Playstation 2’nin kısıtlı gücü yüzünden yapılamamış.

Diablo 1’in ilk ekranındaki siyah renkli kısımların bazılarını tekrar boyarsanız, Blizzard’daki yapımcıların koyduğu gizli bir mesaj bulabilirsiniz. Bu arada yukarıda Natalie Portman aşığı bir programcının mesajı ile, Warcraft 2 satın almamızı isteyen bir başkasının mesajları görülüyor.

Bu arada site henüz çok yeni, 4 sayfa toparlamışlar. Ama eğer bu süratle giderlerse (1 hafta olmuş açılalı nihayetinde) çok keyifli başlıklar okuruz gibime geliyor.

Konuda adı geçen siteler;

ToTheGame: http://www.tothegame.com
9gag: http://9gag.com
IGN: http://www.ign.com
Game Otaku: http://www.otakugaming.com/

Didyouknowgaming: http://www.didyouknowgaming.com
Twitter: https://www.twitter.com/didyouknowgamin
Facebook: https://www.facebook.com/didyouknowgaming
Youtube: http://www.youtube.com/user/DYKGaming

Reklamlar

Ben diyorum ki:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s