Crash! Boom! Bang! Max Again!


İnsanlar ikiye ayrılır benim kafamda zihinsel olarak. Anarşiye yatkın olanlar ve liboş olanlar. Tabirleri maruz görün, çok istiyorsanız “hafif geniş düşünenler” ve “tarafsız kalmayı tercih edenler” diye kıvırtabilirim, sorun yok.

Evet, Kickstarter (takibe alabilirsiniz, enteresan bir sitedir) öyle bir oyun için para toplamayı bitirdi ki, insanın elinde makineli tüfeklerle dans edesi geliyor. Saçma ama yapılabilir gibi sanki?

Sene 1997, enteresan oyunlarla grafik devrimi yaşıyoruz. Final Fantasy 7, Tekken 3, Dungeon Keeper, Oddworld: Abe’s Odyssey, Fallout, Grand Thef Auto, Age of Empires, Myth, Curse of Monkey Island ve daha neler neler. Sonra bir deli firma çıkıyor ve bizi aksiyon, anarşi, araba yarışı ve insan avlama konseptinde bir yapımın içine atıyor. İnsan gibi eğlenmiyorduk, çılgın sahneleri hatırlıyorum.

Oyunun özünde bir araba yarışı var aslında ama silahlarla araba geliştirebilir, özellikler alabilir, insanları öldürüp para kazanabilir ve giderek yükselebilirsiniz. Ya da sadece millete saldırabilirsiniz. Durum çok kaba ve keyifli yani.

Aylarca başka oyun oynanmadı, sonra da senelerce hatırlandıkça tekrar tekrar üzerine muhabbetler döndü.

Akabinde birkaç geliştirmenin yapıldığı Splat Pack geldi.

İlk oyunun ve eklenti paketinin havası geçmeden, hemen ertesi sene Carmageddon 2 ile buluştuk. Grafikler 256 renk skalasından kurtulup daha yüksek çözünürlüğe (abartmayın, 1024*768 yani en nihayetinde) geçti. Yeni silahlar, arabalar falan ama oyun aynı oyun. Manyak Max ve yol savaşçısı oluyoruz.

Biz bunlardan yeni bir oyun beklerken, Carmageddon: TDR 2000 diye bir şey çıktı. Tabi saldırıp alıyorsun hemen bir nefeste ama o da ne? Çamur gibi bir şey. Ne anlamı var, ne eğlenceli bir oyun. Ruhunu satmışsın sevgili Max derken bir öğreniyoruz ki bu son oyunun asıl yapımcılarla zerre kadar alakası yok. İsim aynı, oyun “Knocked Out”…

Ve şimdi, kısmetse saatler 2013’ün ortalarını gösterdiği zamanlarda, ilk ve ikinci oyunun orijinal yapımcılarından, köklerine bağlı ve oyuncuların isteklerine göre şekillendirilmiş yeni Carmageddon ile karşılaşmayı bekliyoruz.

Bu arada Carmageddon’u merak edenler ama bulamayanlar, kendisinin örnek aldığı Death Race 2000 filmi ile, kendisini “remake yapıyoruz biz” diye neredeyse araklayan Death Race filmine bakabilir. Kusura bakmasınlar ama böyle “yeniden yapım” çalışmaları ancak görsellikte öne geçebiliyor. Onun dışında sahte birer çaba olmaktan ileriye gittiklerini neredeyse hiç görmedim.

Bekleyelim… 2013’ü bekleyelim. Bu arada alttaki videoya bakıp aldanmayın. Daha binalar, insanlar, yollar, çevre falan hiç dokunulmamış gibi bir şey. Bu sadece test amaçlı hali.

Reklamlar

Ben diyorum ki:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s