Diablo 3 Soruları


Bu aralar başka oyuna pek vakit ayıramayanlar mevzusu gün yüzüne çıktı. Diablo 3 varken, diğer oyunlar gerye atıldı. Hem de “bağlantı sorunları var”, “oyun olmamış ya”, “eskisi daha iyiydi”, “yok arkadaş ben Torchlight oynarım” diyen ekibin tamamı 60. seviyeye dayandı yani.

Bir iki ufak hatırlatması var, onları ayarlayıp gidiyorum. Hepiniz biliyorsunuz tabi, ben sadece kendime not düşüyorum.

 1. Yetenekleri arttırmak/Multi Skill From Same Tree
  Normal şartlarda, aynı başlıktan sadece 1 (yazıyla bir) yetenek seçebilirsiniz. Ama gidin menüye, oyun ayarlarından isteğe bağlı ayarı açın, sonra sağ ve sol fare atamalarının üzerine taş tıklayın. Alın size yeni ayar.
  Demek ki neymiş? Options -> Gameplay – Elective Mode seçilecek. Sonra da ekranın alt tarafında, sağ ve sol fare için atanmış karelerden hangisini değiştireceksek, ona sağ tıklanacak, seçimler yapılacak.
 2. Tome of Jewelcraft/Tome of Blacksmith
  Sadece Hell modunda çıkıyor bu namussuzlar. O yüzden yeterli seviye ve yeterli ekipmana denk gelmeden, ne kuyumcunuzu, ne de demirdökümcüyü tam güncellemek mümkün değil. Gerçi güncelleseniz bile, ki özellikle demirciyi güncellemek sadece para israfı, yeterince iyi silahlar ve istenen kalitede mücevherler için uğraşıyorsunuz. Çok para yiyorlar ve yaratıklardan çok daha iyi ekipmanlar düşmesi normal. “Tome” edinmek istiyorsanız, satın alın.
 3. Tome of Secrets
  Yukarıdakinin daha büyük dert olanı. Hepsini bulduktan sonra, bir de bunu organize ediyoruz. Bu da sadece Inferno’da çıkıyor ve genel özellikleri aynı işte.
 4. Mücevher (Gem) Kaliteleri
  Diablo 3’te 4 farklı mücevher sınıfı, onların da 14 farklı kalitesi var.
  Gem sınıfları: Amethyst, Emerald, Ruby, Topaz
  En dandiğinden, en kalitelisine doğru sıralarsak; Chipped -> Flawed -> Normal -> Flawless -> Perfect -> Radiant -> Square -> Flawless Square -> Perfect Square -> Radiant Square -> Star ->Flawless Star -> Perfect Star -> Radiant Star
  Amethyst “Life” ve “Vitality” verir, silaha takarsan life araklar.
  Emerald daha sihirli ekipman buldurtur, “Dexterity” ve “Critical Damage” yükseltir.
  Ruby “Damage” ve “Strength” verir, yaratıklardan daha fazla puan -experience herhalde- aldırtır.
  Topaz para babası işidir, daha fazla altın düşürtür ve “Intelligence” yükseltir.
  Tabi ki daha ekstraları da var ama temel olarak bu işte.
  Gem kalitesi yükseldikçe, işe yarar özellikleri de yükseliyor.
 5. Karakterinizi iyi seçin
  Hala düzeltilmeyen bir denge var Diablo 3 için. Yakın dövüşçü karakterler en az DPS’e -damage per second-, ranged -uzaktan saydırabilen- karakterler en yüksek DPS’e sahip. Tabi çıplakken. Ekipman alıp bunu düzeltebilirsiniz ama ilerleyen seviyelerde gene canınız sıkılır. Wizard’ın 35’lerdeki rahatlığını, Monk ya da Witch Doctor -hatta Barbar- 45, 50’den önce göremiyor. “Benim karakter süper valla, dalıyorum kesiyorum” diyenlere sözüm: Karakter karşılaştırması yapıyor olsaydım belki dediklerinizi dinlerdim. Burada oyun mekaniğinden bahsediyorum. Tankların gücü güç değil birader.
  O yüzden aldığınız karakteri iyi seçin ya da birkaç karakter geliştirin. Sonra canınız sıkılmasın.
 6. Ekipmanınızı düzenleyin
  İyi karakterler, bulundukları bölgeye göre ekipman değiştirmeli. Zombiler mi? Fazla hıza gerek yok, vur gitsin. Zorlu rakipler mi? Kaçmanın faydası çok olacaktır. Babalarla mı savaşacaksınız? En fazla sağlık ve DPS neredeyse oraya. Genel mantık değişmez.
  Ayrıca mantralarınızı ve yeteneklerinizi kontrol altında tutun. Bir seviyede işinize yarayan, diğer seviyede sizi yavaşlatabilir.
  Bunun yanında, yanınıza aldığınız adamların da ekipmanlarını iyi tutarsanız siz kazanırsınız. Onlar milleti oyalasın, size taktik zamanı kalsın.
 7.  Speed Leveling
  Tek keklik siz misiniz? Oyunu yardırmış bir arkadaşınıza yapışın, onun yardımını alın. Düşen eşyalar size yarar, ona yaramaz. O yardırır, siz hızlıca seviye atlarsınız. Bütün yan görevler ve para kaynakları da genişler.
 8. Auction House deneyin
  Bazen, eğer ekipmanınızın yeterince güçlü olmadığını düşünürsünüz ya, işte o zamanlarda gidip Auction House’u bir inceleyin. Belki size lazım olan kılıcı, kalkanı, neyse artık satan birisi vardır ve siz de ödeyebiliyorsunuzdur? Tabi ederi 2k altın olan bir şeyi hayvanlar genelde 100k’dan aşağı koymuyorlar satışa. Onları ciddiye almayın. Milyonlarca oyuncusu var bu meretin. İlla birisi normal fiyata düzgün bir malzeme satar.

Aklıma gelenler bunlar. Ben iyi bir Diablo 3 oyuncusu değilim. Hala 51 Monk sahibiyim ve ekipmanım çok iyi değil. Gene de, benden kötüleri de vardır. Belki idare eder?

Reklamlar

Ben diyorum ki:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s