Sonunda Berserk’in has manga uyarlaması geldi…


Animelerle örülü bir mahalleniz varsa kafanızda, bazı sınırlarınız olur muhakkak. İşte o sınırlardan bir tanesi, hemen hemen tüm animeciler için Berserk’tir diyebilirim.

Eski serinin ardından, şimdi mangayı kapsayan bir yeniden yapım geliyor ve ilk filmi de hali hazırda yayınlandı. Haydi hayırlısı…

Ne olursa olsun, Berserk’in deli, saldırgan, vahşi ve korkak duygusallığı, onu sırdanlıktan ayırıyor. Berserk öyle oturup “biraz anime izleyeyim” dediğinizde seçeceğiniz başlıklardan bir tanesi olmadı asla. Daha çok zaman ayırıp, aralarda boşluklarla takip etmeniz gereken bir yapımdı.

TV serisinin asıl kötü tarafı ise, bir sonunun olmaması idi. O zaman için hazırlanan seri, manga dolayısı ile kesilmişti. Bir de öneri, eğer TV serisini izlemek isterseniz en son ilk bölümü izleyin. İkinci bölümden başlamak daha doğru.

Filmlerden ilki geldi dedim, toplamının üç film olacağını söylemedim. Bu ilk filmde, TV serisinde ne izlediysek o var. Yani “The Golden Age Arc – The Egg of The King” karşımızda.

Açıkçası TV serisini izlemiş olanlar için bu film hiç bir şey ifade etmiyor. Malesef ki bunu açık ve seçik olarak söyleyebilirim. Çünkü zaten aynı dönemi baz alıyor. Biraz daha konsantre bir TV sezonu izlemiş olursunuz. Tabi animasyon kalitesi daha iyi, konuyu özümsemek için temel bir başlangıç olarak daha sağlıklı ve en azından eski seriyi arayıp bulamayanlar çıldırmamış oluyor.

Bunun dışında animasyon kalitesi tabi ki yükselmiş. Artılarıyla ve eksileriyle haliyle. Evet artık daha güzel ve akıcı bir sistem var ama Berserk’ten bahsediyoruz burada. O eski bildiğimiz sert çizimler yerine, üç boyutlu “CG” dedikleri yöntemden faydalanmışlar ve açıkçası gözüme hoş gelmedi.

Gerçi ne söylersem söyleyeyim, karşımızda bir efsane duruyor. Her ne kadar mangakası ruhunu paraya teslim etmiş ve artık nakit kokladıkça yeni bölüm yayınlar hale -neredeyse- gelmiş olsa da, tahmin edersiniz ki anime izleyicisi doyumsuz ve güdümlü oluyor.

Kesinlikle tavsiye ediyoruz, siz de izliyorsunuz. Haydi bakalım…

Ben diyorum ki:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s