Final Fight – Ya da bilinen adıyla Hagar


Atari salonları hala var mı emin değilim ama biz küçükken her köşe başında bir tane bulunurdu. Muhtemelen bilgisayar ve konsolların lavabolarımıza kadar girmesi yüzünden de o güzelim makineler sadece ben ve benim gibi retro saplantılı eskicilere kaldı.

Tabi sağda solda Playstation/Xbox 360 kafelerin dışında kalmış tek tük yerler var ama o şaşalı günlere dönmek artık imkansız.

Ama o günlerin miraslarından biri işte;

Sene 1989, Capcom Street Fighter’ı yayınlamış ve krallığını ilerletecek bir oyun arıyor. Street Fighter iyi ama istedikleri kadar satmıyor.

Diyorlar ki Street Fighter ayarında bir oyun daha organize edelim ama bu sefer daha bizden karakterler olsun. O dönem de kaslı adamların, karatecilerin, kısacası sert erkeklerin filmleri moda olmuş. En güzeli diyorlar, Street Fighter’ın çetelisini yapalım. Elemanlar birbirlerini tokatlasın. Final Fight’ın -bizim atari salonlarındaki adıyla Hagar- hazırlanması işte böyle başlıyor. Ancak yapım aşamasında alınan kararlar ve Street Fighter’ın satış grafiğinin pek yukarıya oynamaması yüzünden sağa sola gitmeli bir adam dövme oyunu haline geliyor. İyi ki de öyle oluyor.

Haggar belediye başkanı. Oyunu oynarken umurumuzda bile değildi kim olduğu. Kızı Jessica kaçırılmış. Cody’nin manitası hem de. Cody de dövüş sanatları ustası ha, tipe bakıp yanılmayın. Bir de Guy var son olarak. O da karatenin sokaklardaki temsilcisi. Cody taraftarıyım paşa biz. Oyunda Cody ilk alınır, Haggar falan yedek listede.

Mevzu sağa soğru ilerlemeli, önünüze geleni dövmeli ve bir sonraki ekrana geçmeli şeklinde. Bu derece basit.

Oyunda unutmamanız gereken iki şey var;

1. Haggar’ın bacak arası hareketini yaparken, diğer adamların üzerine düşmeniz iyi olur.
2. Bölüm sonu adamlarına geldiğinizde, tokatlamayı tamamlamadan sağ sol yapacaksınız. İki kere adama vur, iki kere terse, iki kere adama, iki kere terse. Böylece adamı kilitlersiniz, size dokunamadan halledersiniz.

İnsan eskileri özlüyor ya maşallah. Emülatörlerime bir daha bakayım da madem, bir iki adam tokatlayayım.

Oyunun NES, Amiga, Commodore, Atari, Gameboy ve sair sürümlerini bulmak mümkün. Ben atari salonlarından hatırladığımız halini -ve birkaç ekstrayı- aşağıya bırakıyorum. İsteyen alır.

Kawaks Emülatörü

Reklamlar

Ben diyorum ki:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s