OUYA – Android tabanlı ev oyun konsolu


Birkaç hafta önce gündeme düşen enteresan bir haber, açıkçası oyun konsolu dünyasında ilginç bir gelişme oldu diyebiliriz. Kickstarter’da başlatılan bir proje ile, Android işletim sistemi üzerine yazılan oyunları TV setinize getirecek bir masaüstü -PS3, Xbox ya da Wii gibi- oyun konsolu hazırlanacağı bilgisi geldi.

Bundan seneler önce Atari, Spectrum ZX, Commodore, hatta Amiga varken işler daha kolaydı galiba. Çocuklar oyun oynuyor, büyükler ise ya kağıtlarıyla, veya edinebilmişlerse ilk bilgisayar örnekleriyle işlerine devam ediyorlardı. Sonra teknolojinin tepeden aşağı yuvarlanır gelişimi ile artık bugün hepimizin cebinde, temel bilgisayar fonksiyonlarına ve tabi ki basit birer oyun konsolu yeteneklerine sahip cep telefonları ile dolaşır olduk.

Cep telefonu pazarındaki büyük ağabey işletim sistemlerinden Android, şimdi bir de ev oyun konsolu piyasasına göz kırpıyor. Doğru mu yapıyor, başarılı olur mu ya da tarihin tozlu sayfalarında kalır mı sizce? Bence enteresan bir deneyim olacağı kesin. Bir kere çoğumuz için Android oyunlarını TV setlerimizde görmek ve üstelik bunu konsolların üçte biri fiyatına -açıklanan hedef bedeli 99$- yapabilmek güzel görünüyor.

OUYA’nın şu an için açıklanan özellikleri fena değil.

  • 4 çekirdekli Tegra 3 işlemci
  • 1GB RAM
  • 8GB dahili hafıza
  • 1080p çözünürlük destekli HDMI bağlantı
  • WiFi ve Bluetooth desteği
  • 1 tane USB 2.0 bağlantı noktası
  • Sony Playstation’da kullanılan SIXAXIS ve Microsoft Xbox’ta kullanılanın benzeri bir oyun kolu
  • Android 4.0

İyi bir telefon ediniyor, 3G, 4G gibi özellikler almıyorsunuz ve taşımıyorsunuz diyelim.

Bir iyi tarafı da aygıtın “root edilebilir” olması. Bu ne demek? İnternetten edinebileceğiniz tüm Android uygulamalarını da sistemde kullanabilirsiniz. Yani sadece Google Play Store’la sınırlı değilsiniz. Kendi salonunda anarşi isteyenlere özel.

Bunlar güzel tarafları. Tabi benim bir de sevmediğim yanları var.

Bir kere şu dahili hafızanın çok daha geniş olması ya da harici hafıza kartı takılabilmesi, USB’den harici disk eklenebilmesi, kablosuz ağdan bilgisayarın sabit diskini kullanabilmesi ya da belki bulut sunucu sistemlere uygunluk olmasını isterdim. Bu tarz bir oyun cihazı aldığınızda, hele ki tüm uygulamalar ücretsiz elde edilebilir pozisyondaysa 8GB ortalama bir sorun oluşturuyor. “Seri şekilde doldurulabilir sabit disk alanı”!

 

OUYA’nın mantığı Android yazılımları. Her ne kadar yapımcıları “oyun firmaları bize özel oyun yapabilirler” deseler de, temelde Android oyunlarını beleş oynayabilecek olmanın cazibesi yatıyor. Tamam ama Android oyunlarından kaç tanesini 1080p’ye uygulayabilecekler? Bütün oyunları uzatıp çekerek mi büyütecekler?

“Play Store’daki tüm oyunlar” güzel bir deyiş ama ülkeler arasındaki farklılıklar nasıl giderilecek? Tüm ülkelerde aynı yazılımlar olmayabiliyor ya da bazı ülkelerin servis sağlayıcıları Google Store girişini yasaklıyor. Siteye giremedikten sonra, “root” edemeyen kullanıcı nasıl oyun oynayacak?

Bilemiyorum ama ben bu zımbırtıdan bir tane edinmeyi planlıyorum. En azından saçma sapan bir noktaya gitse bile ileride çoluk çocuğa gösterecek bir zımbırtım olur. Zaten Kickstarter’da başladığından bu yana yaklaşık 5.000.000$ -yazıyla beş milyon amerikan doları- bağış toplamış durumda olması bile bir etkisi olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

Son olarak da şunu eklemeden edemem;

Eğer bu konsol 99$ etiketiyle piyasada yerini alırsa, 1 ay içinde Çin kopyaları 25$’a hemen raflarda yerini alır. Bilginiz olsun.

OUYA Kickstarter: http://www.kickstarter.com/projects/ouya/ouya-a-new-kind-of-video-game-console

Reklamlar

Ben diyorum ki:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s