Z. – Yeni masaüstü zombi avı


Bu aralar hem Kickstarter takip ediyorum, hem de zombilerle alakadar yapımları. Maşallah, sürüyle de denk geliyor. İlginç bir tane var, takip edilesi…

Anlaşıldığı üzere zombili oyunlara, dizilere, filmlere ve mekaniklere doğru beni çeken bir güç olduğu açık. Belki korku teması dolayısı ile, belki kolay ortadan kaldırılabilecek düşmanlar olduklarından -bir vampiri öldürmek filmlerdeki kadar kolay olabilir miydi sizce?- ya da belki hala hikayelerini %100 anlatabilecek bir şansları olmadığından, zombilerin daha makul fantastikler olduğunu düşünüyorum.

Downward Viral’ın oyunu, aslında uzun süredir yurtdışında kafe ve oyun mekanlarında denemeye tabi tutuluyordu. Benzer uygulamalara Türkiye’de de Kadıköy’de “Oyun Mühendisi”, Beşiktaş’ta “Kuka Kafe” gibi yerlerde denk gelmiş olma olasılığınız yüksek. Bir oyun türetirsiniz, sonra onu deneyip açıklarını ya da sorunlarını çözmek için arkadaşlarınızla oynar oynar durursunuz. Bunun için de en iyi yer, bunlara izin veren bir kafede buluşmak tabi ki. Oyunun basılı deneme kopyaları övgüler almaya ve geliştirilmesi için yorumlanmaya başlanınca, onlar da Kickstarter’dan bir atış yaptılar. Geçen gün hedefleri tuttu ve ihtiyaçları olan parayı topladılar. Şimdi sadece oyunun hazırlanıp sunulması kaldı.

Z. aslında dijital ortam için geliştirilen “Magic The Gathering Feat. Walking of The Dead/Zombies/Highschool of The Dead/The Walking Dead/Left 4 Dead” diyebiliriz. Tüm zombi yapımlarının içeriklerini alıyor, sonra da Magic kartlarıyla oynanabilir bir hale getiriyor. Tabi aslında bu tarz çok fazla oyun olsa da, her oyunda “ya aslında bu olmamış” dediğimiz bir kısım oluyordu. Yapımcıların dediklerine göre de hemen hemen zombili tüm oyunları denemişler ve onların eksiklerinden pay çıkarmışlar.

Oyunda ya insanlardan bir tanesi olur ve hayatta kalmak için kurallara uyarsınız ya da zombilerin tarafında olur ve toprağa geri kazandırılmadan önce bol bol taze et peşinde koşarsınız.

Bu arada oyunun dijitalinin dışında, bir de arşiv yapmayı sevenler için basılı sürümünü de koleksiyoner sürümü olarak yayınlayacaklarmış, haberiniz olsun.

Unutmadan ekleyeyim. Basılı kopya sürekli yeni eklentilerle genişletilecek ve bunlardan set haline getirilebilenler dijital hale entegre edilecek. Dijital sürüm, basılı sürüme göre daha “kontrollü” destelere sahip olacak demek doğru olur sanırım.
Oyunun dijital kopyası basılı kopyanın aynısını içerecek ama bir de “Story” ve “Depths” modları olacak. “Story” -yani hikaye” halinde oynarsanız, temelde zombi saldırısının ardından hayatta kalmış bir kurbanı oynayacak ve yaşamaya devam etmeye çalışacaksınız. “Depths” haline bakarsanız da, kartlarla oynayacağınız bir RPG elde etmiş olacaksınız. Yani hem dijital, hem de basılı sürümleri aynı görünse de, bulundukları ortamın nimetlerinden faydalanacaklar.

Gelelim kişisel düşüncelere…

Öncelikle ortalıkta bu kadar zombi oyunu varken, bu kadar çeşit varken, neden yeni bir tane daha zombi oyunu gelsin ki? Aynı zamanda bu kadar oyun varken, neden diğerlerinin hatalarından ders almış yeni bir zombi oyunu gelmesin ki?

Dengeli bir deste kurulduğu sürece, zombi ya da insan tarafını seçmek kısmı çok eğlenceli olacaktır.

Dominion ya da Magic oynamayı seven ama daha gündem peşindeki oyuncular için, FRP’den daha cazip olacağı da aşikar.

Hem dijital, hem de basılı kopyasının yayınlanacak olması, tek kişilik oyunun da keyifli olabileceğini gösteriyor bence.

Dijital kopya PC’ler dışında Mac, iOS, Android, Linux ve Facebook sürümlerine de sahip olacak. BadaOS desteği de olsa, çok sevinirdim açıkçası.

Açıkçası, ben beklemeye başlıyorum. Bir süre sonra basılı kopyalarda üretim bandına girerse, bir adet edinmek lazım gelir.

Burası da Kickstarter sayfası: http://www.kickstarter.com/projects/downwardviral/z-2

Unutmadan not: Kickstarter projesine özel, oyuna dahil edilen kartlarda enteresan karakterler de mevcut. Mesela Tim Schafer, Ron Gilbert, Jessica Nigri, Mr. Destructoid, Tex Murphy gibi. Zaman ilerledikçe, daha fazla ismin de dahil edilmesi gündemde. Haberiniz olsun.

Reklamlar

Ben diyorum ki:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s