Sony Playstation 3 için yeni bir hack yöntemi mi?


Çıktığı günden beri sürekli eleştirilen ama düzenli yükselişini gösteren bir konsol olarak Playstation 3’ün oyuncu tarafındaki en büyük sıkıntısı büyük ihtimalle oyunlarının pahalı oluşudur. Ben şahsen oyunları “çıktığı gün” oynama sapkını olmadığım için -en azından bir süredir- bu teze katılmıyorum. PS3 oyunları da sadece diğer oyunlar kadar pahalı.

Aç parantez Activision oyunları hariç. Çünkü Activision hangi oyunu yaparsa yapsın açgözlü, sömürücü, oyuncuyu sevmeyen, zengin müşteriye bayılan bir tür sülüktür. Son marifetleri de Blizzard işte…

Şimdi PS3 için yeni bir yöntem daha geliştirilmiş. Peki ama denildiği kadar etkili mi?

Benim kopya oyun konusundaki düşüncem şöyle aslında: “Bir oyunu oynadınız ve gerçekten keyif alıyorsunuz. O zaman hakettiği bedeli ödemelisiniz. Ama oynadığınız oyun size ya da oyun kültürüne hiçbir fayda sağlamıyor. Bırakın kopyası elden ele dolaşsın.”

Kim ne derse desin, yayınlanan tüm oyunlar o videolarındaki, kısacık oynanabilir demolarındaki kadar güzel çıkmıyor. Oyunların en süper kısımlarıyla kullanıcıyı kandırıp, sonra da “ama korsana hayır” demek çok saçma. Bu yüzden de bir şekilde korsan oyun oynamanın teoride de olsa gerçek mantığını kabul etmek lazım. Onlar bana beğenmeyeceğim bir şeyi sunup para kazanmak istiyorlarsa, benim de beğenmediğim bir ürün için para vermeme hakkım daima olmalı.

Neyse, konuyu dağıtmadan PS3 olayına dönüyorum.

AnoRelease takma isimli bir kullanıcının -ki kendisi modlama konusunda bilindik bir insandır- yayınladığı yöntem ile belki tüm kullanıcılar değil ama PS3 temelini bilen ve eski sürüm makineye (3.17 ve öncesi)sahip olanlar biraz uğraşarak kırık yazılımları kullanabiliyorlar.

Önerilen sistem aslında temelde çok basit ve Sony’nin büyük bir açığı olmasına rağmen, tek bir güncelleme ile de düzeltilebilecek kadar basit diyebiliriz. Olayın özü, makinenizi Sony’nin her tür denemesini yaptığı bir “debug unit” -test makinesi- gibi göstermeye dayanıyor. Bunun için de AnoRelease tarafından düzenlenmiş bir firmware -üreticinin sistem düzenleme yazılımı- kurmak gerekiyor.

Sistemi denemek isteyen olursa diye;

  1. PS3’ünüze zarar gelirse beni bağlamaz.
  2. PS3’ünüzü bu yöntemi denerken kullanılamaz hale getirme şansınız var.
  3. Linux bilginiz yoksa ya da donanımdan anlamıyorsanız hiç size göre bir iş değil.
  4. Bir şekilde bu yöntemi başarırsanız, PSN’e bağlanamayacaksınız. Gerçi becerebilirseniz bağlanmayın da zaten. Ne gereği var?

Kaynak ve videolar: http://www.ps3news.com/forums/ps3-hacks-jailbreak/how-cex2dex-work-123592.html#post420332

Reklamlar

Ben diyorum ki:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s