Sony HD Remastered oyunları aşağılıyor mu?


İlginç olmakla beraber, son dönemin en büyük oyuncu kavgası “Benim Xbox 360’ım senin PS3’ünü döver” -vice versa- bir türlü bitmek bilmiyor. Makineler artık dedemin zamanından kalma olacak neredeyse -ya da biz dede olacağız- ama ne zaman bir oyun iki makineye de çıksa;

  1. Medya kuruluşları reyting için grupları karşı karşıya getiriyor
  2. Oyuncular verdikleri paranın en iyisine gittiğine inandırılmak istiyor
  3. Yapımcılar sessiz kalıp gol yememek adına susarak ortamı geriyor
  4. basılı medyadaki fanboylar yüzünden gerilim daima daha da artıyor.

Şimdilerin mevzusu da Sony’nin hazırladığı bir reklam filmi. Mevzu şu;

Sony, son dönemde oyuncu isteklerine -ve tabi ki kâr marjına- bir göz gezdirip, eski ama kaliteli yapımlarının yüksek çözünürlüklü sürümlerini yayınlamaya başladı. Gördüğümüz “HD Remastered” PS3 oyunları bunlar işte. Bu oyunlar tekrardan kodlanmıyor, sıfırdan hazırlanmıyor yani. Grafiklerde düzenlemeler ve bazı bildirilmiş hatalar giderildikten sonra piyasaya sürülüyor.

Bu mantıkla Sony, tekrar piyasaya süreceği bazı oyunlar için bir reklam filmi hazırlamış. Reklamda bir hatuna makyaj yapılıyor, sonra da “işte oyunlar” diye güncellenmiş ve yayınlanacak oyunlar gösteriliyor.

Sorun şu ki bir kısım sıkıntılı insan evladı, önce Xbox 360 ile, sonra da Sony’nin kifayetsizliği ile saldırıya geçti. Argümanları enteresan; “Xbox 360’ın böyle bir stratejiye ihtiyacı yok” ve “Sony oyunları makyajladığını açıkladı, artık batar”.

Saçmalamaya gerek yok. Tüm konsollar için eğer geriye dönük uyumluluk yoksa, yeni nesil için düzenleme stratejisi yapılmıştır. Buna Xbox’ın da dahil olduğunu bilmek için sadece at gözlüğümüzü kenara koyup, yayınlanmış oyunların listesine bakmamız yeterli. Sony’nin makyaj konusuna gelirsek de, “HD Remastered” demek, “elimizdeki malın görünüşünü günümüz standartına getirdik” demektir. Oyuna müdahale etmiş olsalardı, “Ve Sair Game: PS3 Special Edition with Enchantments” falan olurdu. Adam aynı oyunun grafiklerini günümüzün kalitesine getiriyor ve satıyor. Bunun Sony’yi batırmaya ya da “makyajlıyor, kazıkçı bunlar” mantığıyla ne alakası var anlamadım.

Durum bu yani, oyuncuların da zeka ve düşünme seviyesi öyle süper değil hala.

Reklamlar

Ben diyorum ki:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s