Diablo 3 yaması ve “Paragon” sistemi


Diablo 3, Blizzard’ın en çabuk ve en seri oyuncu kaybeden yatırımı oldu galiba. Onca yıllık bekleyişten sonra Activision’un oyunculara “pislik” gibi davranan bakış açısı ile Blizzard’ın neredeyse “Diablo 2’yi yeni haritalarla verelim gitsin işte ya, nasılsa oynayacaklar” gibi görünen mantığı, oyuncuların bu muhteşem başlıktan düzenli olarak uzaklaşmasına ve başka çıkışlar aramalarına yol açtı.

Activision ve Blizzrd beklediklerinden fazla para kaybetmiş olacaklar ki, daha önceki yamalarla rezil ettikleri çoğu şeyi düzeltmeye çalışmaya, bir yandan da oyundan soğuyan kitleyi geri getirmeye kafa patlatmışlar. 1.0.4 ile gelecek en birinci madde “sınıfların düzeltilmesi” zaten. Oyunu sürekli oynayanlar bilirler, seviyeniz en üst sınıra geldiğinde -yani 60. seviye bir karakteriniz olduğunda- ona adam gibi ekipman bulmak azap oluyor. Bakıyorsunuz markete, milletin bulduklarıyla sizin bulduklarınız arasında galaksiler kadar fark var. Bu noktada “herkes eşit, ekipmanlar farkı yaratıyor” gibi bir sonuç ortaya çıkıyor ki buna bağlı olarak da “Magic find” -sihirli eşya bulabilme oranı- geliştirmeleri önem kazanıyor.

Şimdi Blizzard demiş ki, madem iş bu noktaya geldi, biz de adam gibi bir algoritma koyamadık şu oyunun hesaplamaları için, bari görsel olarak oyuna değişiklikler ekleyelim ki -bak bak Activision kafası resmen, yap grafiği, gerçir aynı oyunu, oyuncu yer, sıkıntı yok- temelde basit şeyler güzel gözüksün.

Paragon Sistemi işte burada devreye giriyor. Yeni gelecek olan sistemle, seviyesi 60 olmuş olan tüm karakterler bundan sonra öldürdükleri her yaratıktan gene deneyim -exp- alacak ve bu deneyim puanları ile toplamda 100 seviye yükselebilecek. Yani yaklaşık olarak “hacı bende level 60 paragon 72 monk var” gibi cümleler dönmeye başlayacak.

Paragon sistemi ile hedeflenen, karakterlerin MF -magic find- ve temel özelliklerinin iyileştirilmesi. Yani Paragon sisteminde seviye atladıkça karakterinizin temel özellikleri biraz büyürken, her seviye başına %3 MF ve GF -Gold find- özelliği alacağız. Kısacası pahalı ekipmanlar ve MF/GF ekipmanları ile standart kullanıcı arasındaki uçurum biraz azaltılacakmış.

Bu arada Paragon sistemi en yüksek seviyeyi temsil ediyor. Yani 100. seviyeye geldiğinizde %300 GF ve %300 MF sahibi olacaksınız ki bu da en üst sınır. Gerçi NV -Nephalem Valor- gene tane başına %15 verecekmiş.

Kısacası bu güncelleme bir süre için “gene” ekipman avcılığı ateşimizi körükler muhtemelen. Yeni bir icat çıkarana kadar bunlar, çantaları doldururuz.

Reklamlar

Ben diyorum ki:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s