SSD diskler ölecek mi?


SSD diskler üzerinde düzenli devam eden araştırmalar, devre aralığı küçüldükçe -diskler ufaldıkça- hataların daha hızlı ve sert ortaya çıktığını kanıtlamış. Yani bu ne demek?

Şöyle başlayalım; SSD diskler temelde sadece bir devreden ibaret kayıt sistemidir. Bildiğimiz anlamdaki sabit diskler gibi veri yazılabilen kafalar ve onları okumak için hareket eden iğneleri içermez. Hepsinin yerine USB belleklerimiz gibi minik bir devre kartına sahiptir. Yani tek parça katı sabit disklerdir.

Bu disklerin artısı, sabit disklere göre çok daha dayanıklı ve çok daha güvenilirdir -diye biliyorduk bu yazılanlardan önce- ki bir sabit diski çalışırken sallarsanız sıkıntı yaşama olasılığınız çok yüksektir. SSD sürücülerde ise hareketli bir parça olmadığından, SATA kablonuz yeterince uzunsa, isterseniz balkondan sepet sarkıtıp sepet çekin farketmez.

Bir diğer artısı ise diski kapatıp açtığınızda -güvenlik için, elektrik tasarrufu için ya da başka her ne için isterseniz- tekrar çalışma durumuna dönmesi çok kısa sürer ve kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Normal sabit disklere ise bu süre diskin ortalama devir sayısına ulaşana kadar beklemek zorundasınız demektir. Tabi “bu süre” birkaç saniyeden fazla değil aslında, onu da es geçmeyelim.

Neyse, biz konumuzdan devam edelim;

1 haftadır devam eden 10. Usenix Conference on File and Storage Technologies konferansında SSD’lere de değindiler. Yaklaşık 500 katılımcı ile tartışılan ve açıklanan/yorumlanan veri depolama başlıklarından bir tanesi de SSD’ler üzerineydi ki bu kadar seneden sonra bildiğimiz anlamdaki disklerden farklı bir teknoloji ile karşılaşmak tabi ki en konuşulacak başlığı yaratıyordu.

Son senelerde çok seri bir yükseliş yakalayan SSD sürücüleri inceleyen grup üyeleri, disklerin NAND Flash yoğunluklarının artması ile -yani Flash devreler birbirine yakınlaştıkça- okuma, yazma ve veri güvenliği başlıklarında sorunlar yaşandığını görmüşler. Örnek resimde de görebileceğiniz SSD disklerin boyutu yaklaşık kredi kartı kadar diyebiliriz. Bu bölgeye sığdırılmaya çalışılan yüksek depolama alanları -ki normal sürücülerde şu an tek örnekte 4TB veri saklanabiliyor ama SSD’ler henüz TB sınırına yaklaşamadı- sistemin stabilitesini ve performansını ciddi biçimde etkiliyormuş.

Yaklaşık 45 firmadan gelen NAND’ları test eden grup, 72 ila 25nm arasında boyutlardaki sürücülerin hiçbirinden kaliteli sonuç alamamış. Hala “USB bellek” dediğimiz ekipmanların daha güvenilir olduğunu belirtiyorlar.

Yukarıdaki şekilde görebileceğiniz gibi de, gecikme süreleri boyutla birlikte artıyor ki, bu da performans sorunları oluşturuyor.

Neyse, bunlar aklınızda bulunsun. Adamların düşüncesine göre SSD sürücüler 2024 civarı piyasadan silinmiş olacak bu gidişle. Yani daha 10 senesi var. 10 sene içinde belki teknoloji bu hatayı da gidermenin bir yolunu bulabilir, kimbilir? Hayatıma bilgisayar ilk girdiğinde (IBM 286sx) özel siparişle getirilen ekipmanlardı ve “inanılmaz derecede yüksek kapasiteli” 30MB -yazıyla otuz megabayt- sabit disk sürücüsüne sahipti. 20, 25 senede teknoloji bayağı ilerledi. SSD’leri kurtaramazsak, yerine yenisi gelir bence.

Reklamlar

Ben diyorum ki:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s