Sony’den küçülme haberleri


Küresel kriz, ekonomik kararlar ve dahası. Sony bile küçülme kararı aldı ya, daha başımıza neler gelecek acaba?

İlk bilgi Liverpool stüdyosu ile ilgili. 80’lerin ortalarında Psygnosis adıyla kurulan firmanın bize katkıları o kadar fazla ki, oyunlarla ya da oyunculukla zaman geçirmiş hemen hemen tüm eski topraklarda bir hüzün oluştuğuna eminim.

Baykuş logosuyla açılan Lemmings, Assault Rings, city of Lost Children, Discworld, Barbarian, Wipeout, Shadow of The Beast ve daha onlarca yapımla gönüllerimizde taht kurmuşlardı. Hani bazı oyun firmaları vardır, adlarını ya da logolarını gördüğünüz, duyduğunuz zaman “evet, bu oyun oynanır” dersiniz. İşte Psygnosis tam bu kategorinin adamıydı.

Son senelerde artık sadece yardımcı oyunculuğa soyunmuş olsalar da, sırf parmakları değdi diye Sony’ye kazandıran oyunlar olduğundan eminim.

Sonuç olarak neredeyse 30 yıldır piyasada olan bu koca çınar da yenilgiden kurtulamadı. Gerçi bu sadece ekonomik bir yenilgi. Yoksa gönüllerdeki şampiyonları devirmeye kimsenin gücü yetmez.

Şimdilik selam etmekten başka çıkar yolumuz yok. Ama bakalım yarın ne getirir, tekrar yollar kesişir mi, göreceğiz.

 

İkinci haber Seattle’daki Zipper Studios ile ilgili. SOCOM serisini hazırlayan ekibin de sonu krizden etkilenmek olmuş gibi gözüküyor.

Recoil, Mechwarrior 3 ve tüm SOCOM oyunlarını -ve tabi başka şeyler de var- hazırlayan ekip de Sony ile bağı kesilerek kapatıldı. Sony’nin firma ile olan oyun anlaşmaları bittiği için, önümüzdeki aydan itibaren geçerli olmak suretiyle ilişkiler kesilecek.

Zıpper Interactive henüz bu konuda bir açıklama yapmış olmasa da, firmanın SCE çatısına girmiş olması büyük sorun teşkil ediyor. Kendi başlarına “biz devam ediyoruz” diyecek mali portreleri olup olmadığını göreceğiz.

 

Gelelim son habere…

İsveç’te Lund’da Ericsson üretimi yapan ve birkaç sene önce Sony tarafından satın alınıp adı bir zaman sonra Sony Mobile olan fabrikadan yaklaşık 1.000 kişilik bir işten çıkarma haberi var. Fabrikanın küçültülerek, yazılım geliştirme üzerine hayatına devam edeceği açıklandı.

Haberler ilginç ama Psygnosis üzüntülerde başı çekiyor. Adı ne olmuş olursa olsun, onlar daima Lemmings’i hediye eden Psygnosis olarak kalacaklar.

Reklamlar

Ben diyorum ki:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s