Walking Dead Bölüm 1 – Tam Çözüm


Yazarım demiştim…

Not: İngilizcesi olanlar için, benim tercihim hep doğruyu söylemek oldu diyebilirim. İngilizcesi iyi olmayan ya da hiç olmayanlar için de, konuşmaların %99’una istediğiniz cevabı verebilirsiniz. Eğer o konuşmada bir olay varsa, yazmış olurum muhtemelen.

Not 2: Bölüm isimleri için oyunun kayıtlarını referans aldım ama http://walkingdead.wikia.com adresinde biraz farklı yazılmış. Hata varsa, onların suçu.

Not 3: Eğer konuşmalar sırasında size verilen sürede hiçbir tuşa basmazsanız, oyun sizin cevap vermediğiniz mantığıyla devam edecek.

Bölüm 1: The Woods

Önemli bir bölüm değil, sadece giriş aşaması. Bölüm boyunca konuşuyorsunuz. Bir kere dikiz aynasına bakın. Sonra memur muhabbete başlayacak.

Klavyeden söylemek istediğiniz cümlenin rakamını seçin, bir süre sonra bir zombiye çarpıp bölümü bitireceksiniz.

Bacak kesik, eller kelepçeli uyanıyoruz. Camdan baktığımızda gördüğümüz polis hiç de iç açıcı durumda değil. Elde patlar mı? Kimbilir?

Polisin hemen sol altında pompalıyı görüp inceliyoruz, ardından önümüze dönüp cama birkaç tekme atıyoruz ve komple indiriyoruz. Pencereye bakar gibi yapıp, klavyeden “2”‘ye basıp cama tıklayıp dışarıya çıkıyoruz.

Yön tuşları ile ilerleyip arabanın arkasına dolaşın. Pompalıyı almak istediğinizde, eleman silaha bakıp nasılsa boş, bu kelepçeli ellerle taşımaya gerek yok diyecek ve geri bırakacak. Hemen az ileride, aracın şöför kapısının yanına doğru bir pompalı mermisi var. Onu alıp memurun yanına gidin.

Memurun oraya geldiğinizde kamera ölü bedenin usta çatalı tarafını gösterecek ki anahtarları alın diye. Sağ kelepçeyi zorlayın, beceriksiz olduğunuz için anahtarları cesedin ağzının kenarına salacaksınız. Tekrar alıp önce sağ, sonra sol kelepçeyi çözün ve ilk dövüşünüze geçin. Hiç beklemediğimiz bir hareket olarak, memur canlanacak.

Geri geri kaçarak polis aracının yanına kadar gelin ve soldan pompalıyı alın. Siz pompalıyı aldığınızda bizim elemanın gene eli ayağına dolaşacak, mermiyi düşürecek. yanından mermiyi alıp silaha sürün. Nişanı polisin suratının ortasına getirip yapıştırın. Polise bir kere bakın, sonra karşı tepedeki kıza bağırın. Ardından zaten ara demo girecek, kendimizi demo sonunda tek başımıza ve bir bahçede bulacağız.

Bölüm 2: In The Yard

Ağaç eve bakın, sonra yürüyerek -ki daha çok zombi gibi ayak sürüyerek ve onlar gibi yavaş ve şüphe çeker şekilde- merdivenlerden evin verandasına çıkın. Kapıya bakın, el simgesi çıkınca kullanın, ardından kapı açma sembolü gelince de eve girin.

Mutfak masasının kenarındaki boyama kitabına bakın, mutfağa ilerleyin.

Girerken ayakta bile duramayacaksınız diyeyim. Ardından lavaboya ilerleyip, kenarda duran suyu dikin. Bu arada etrafta bir bipleme duyuluyor, eleman da merak edecek zaten. Gördüğünüz bütün dolaplara ve çekmecelere bakın. Bir tane telsiz bulacaksınız. Sonra buzdolabının üzerindeki yazıyı okuyup mutfaktan çıkın. Soldaki masadan telefon mesajlarına bakın, Clementine’la telsizden konuşmaya başlayacaksınız.

Bölüm 3: Meeting Clementine

Konuşmanın bittiği noktada ikinci kavgamız başlıyor. Bakıcı size saldırdığında, ekranın altında bir simge çıkacak. İki sembol -küçüktür ve büyüktür işaretleri- “Q” harfinin üzerine geldiğinde Q’ya, sonra da E’ye basın. Mutfağın son kısmında da görüşünüz bulanıklaşacak, onda da nişan alıp basın tekmeyi. Hatunun ağzını burnunu kıra kıra kapıya kadar geleceksiniz. Kapıda da Clementine elinde bir çekiçle yanınızda bitecek. Bakıcının kafasına tekme atmak isterseniz, sabaha kadar vurabilirsiniz. bölümden kurtulmak istiyorsanız da Clementine’ın elindeki çekici alıp tipini kaydırın. Sonra Clementine ile konuşmaya başlayacaksınız. Konuşmanızın son cümlesinde “Look for help, before it gets dark” ya da “Get out of here once the sun goes down” seçeneklerinden hangisini seçtiğinize bağlı olarak senaryo değişecek. İlk seçenek gündüz gözüyle, ikinci seçenek gece karanlığında oyuna devam etmenizi sağlıyor. Ben istemsizce hazır gün ışığı varken arazi olalım dedim ama gece de bayağı enteresan. Gündüz hikayesini anlatıyorum. Daha sonra çözümün ikinci versiyonunu yazarsam da geceyi takip edeceğim.

Bölüm 4:  Hershel’s Farm

Clementine’ı takip edip bahçe demirlerine gidin. Onunla konuşup kağıyı açın ve elemanlarla konuşun. Konuşmayı zombiler kestikten sonra kaputa tıklayarak arabayı birkaç kez itin ve ortadan kaybolun.

Arabadan indikten sonra konuşmalara devam edin. Sizin kim olduğunuzu sorduğu noktada adınızı söyleyin: “It’s Lee”. Sonraki soruda araba kazasından bahsedin: “Car accident”. Arabayla nereye gittiğinizi soracak: “Out of Atlanta”. Kiminle beraber olduğunuzu öğrenmek isteyecek: “A police officer”. Sonraki konuşmaların önemi yok.

Bacağınızı sardırdıktan sonra bir uyku çekmek için ahıra gidecek, sabah olduğunda da bir arkadaş tarafından uyandırılacaksınız.

Çıktığınızda muhabbet bittikten sonra hatunla konuşun. Yüm konuşmalar bittikten sonra da bütün konuşmalarda yardırın. Gerekirse başa dönüp tekrar konuştuğunuzdan emin olun.

Ardından yan tarafa devam edip Shawn’la konuşmaya başlayın. Bunda da yardırın, konuşmalar bittiğinde ahır tarafına gidip dayıyla muhabbet edip, çığlıkla ayılıyoruz.

Çığlık Shawn’ın oradan -traktör tarafından- geliyor. Gittiğimizde hem Shawn, hem oğlan zombilerin saldırısı altında. Önce ufaklığa gittim. Kenardan tahtayı alıp zombiyi düzeltin. O arada Shawn ısırılıp öldürülecek ve Hershel herkesi çiftliğinden kovacak.

Bölüm 5: Welcome Home

Macon’a geldik ve benzinimiz bitti. Arabadan indikten sonra minik bir saldırı demosu izliyoruz ve bizi kurtaran ekiple eczaneye sığınıyoruz. Ekip biraz garip tiplerle dolu ama sıkıntı yok. Konuşmanın sonunda Clementine’a bir saldırı oluyor. Görüşünüz bulanıklaştığında Clementine’ı seçin ve kurtarın. Ardından Glenn’e -evet, bu Glenn o Glenn- telsizi verip odada turlayın.

Kalp krizi geçiren dayıyı ekranın ortasına aldığınızda, solda “Shaving Needs” tabelası kalacak. Altında bir çikolata bulacaksınız. Yola devam edin,  Clementine’ı geçtikten sonra “Stationary” tabelasının orada da bir çikolata var. Dolaşmaya devam edin,  “Convalascent AIDS” tabelasının orada bir çikolata var.  Clementine’ın hemen ilerisinde, yerde bir tane daha. Bir tane de “Soaps” tabelasının orada buldum, onu da alın.

Aldıklarınızı Clementine, Carley, Duck ve Lilly’ye verin. Zaten diğerleri yemiyorlarmış.

Şimdi arka odaya -üzerinde “Alive Inside” tabelası olan- girin. Etrafta ne varsa inceleyin. Kapıyı örten tahtaya bakın, sonra geride bir sağlık çantası inelenebilir durumda. Ardından da yerdeki fotoğrafı inceleyip alın. Ailenizin resmini bulacaksınız. Ona bakarken muhabbetinizi edin, ardından da Clementine ile kaldığınızda kapının yanındaki diğer tahtaya yaklaşın. Onunla uğraştığınızda, arkasından babanızın bastonu düşecek. Clementine ile tekrar konuşup, masayı kenara çekin.

Masayı çekerken Clementine parmağını kanatacak. Sağlık çantasından bant alıp, eline yapıştırın. Kapının önü açık diye deneyin, kilitli. Anahtarları bulmamız lazım.

Önce masadaki çekmeceyi açın, sonra da içinden kumandayı alın. Geri dönüp  Carley’in uğraştığı radyoyla ilgilenin. Kurcaladıktan sonra elinize tıklayıp arkasına baktığınızda, pillerinin eksik olduğunu göreceksiniz. Pillerden bir tanesi hemen sağ ekranda. Clementine’ın biraz önüne doğru, yerde. Diğeri de Kenny’nin (Duck’ın babası) sağına doğru, “Copies 10C” yazan fotokopi makinasının sağ tarafındaki rafta. Pilleri Carley’e verin, -tabi ki- beceremediğini söylediğinde siz el atın. Pilleri ters takmış hanımefendi. Düzeltin, açma düğmesine basın, dinlemeye geçin.

Şimdi Carla ile konuşup yola çıkın.

Otele geldiğinizde Glenn’le karşılaşıyorsunuz. Yukarı katta bir kız kalmış, onu kurtaracağız.

Önce sola eğilip, yandaki yastığı alın. Sonra sağa dönüp, ilerideki kamyonetin yanına koşun. Sola bakın, zombide yastığı kullanıp vurun. Sonra arabanın kapısını açın, içinden sigortayı alın ve direksiyonun yanından vitesi boşa alın. arabayı itip arkadaki zombiyi sıkıştırın. Kamyonetin yanına dönünce ilk başladığınız yere gidin. Soldan karavanın yanına koşun. Soldan bakın, zombi gelince kafasına çakın tornavidayı. O sırada sağdaki de gelecek, onu da halledin. Sonra arabanın arkasında ezileni vidalayın. Baltayı alıp üst kata çıkın. Kalan iki zombiyi de hallettikten sonra kapının tahtasını kırın. Sonrası kafanıza göre.

Bölüm 6: Brother

Tekrar mekana döndük. Glenn’le konuşun, sonra da Doug’un yanına gidip muhabbet edin. Dışarı çıktığınızda önünüzdeki tuğlaya bakın, alamayacaksınız. Sonra sağda elektrik direğinin altında kalmış zombiye bakın. Anahtarlar onda gibi. Şimdi de önünüzdeki TV mağazasına bakın ve kumandayı deneyin. Beceremeyince, verin Doug halletsin.

TV’ler açıldıktan sonra baltayla kapı kilidini açın, yerden tuğlayı alın. Tuğlayı TV mağazasının camına attığınızda, bütün zombiler sese gidecek. Siz de çıkıp anahtarları almaya gidin. Zombinin kafaya birkaç kez vurduktan sonra anahtarları alıp geri dönün. İçeri girdiğinizde arka tarafa geçin, kapıyı açın ve “ta taaaa”. Alarm çalacak ve zombi akını başlayacak.

Bölüm 7: Doug or Carley

Ön tarafa geçtiğinizde Glenn’den kapı devriyesini alın. Amacımız kapıyı sağlam tutmak. Ne zaman kapı aralansa, kapı koluna tıklayıp kapatın. Sonunda Clementine koşup size babanızın bastonunu getirecek ve araya takıp kapı işini çözeceksiniz.

Şimdi de çılgın ikiliyi kurtarma zamanı. Hatunu mu, elemanı mı? Ben hatunu seçiyorum, eleman kusura bakmasın. Çantaya uzanın, ablanın olayı tamam.

Tamam da, şimdi de Clementine yakalandı.

Ona doğru ilerleyin, zombinin alnının çatına çatına basın tekmeyi. Sonra koşup kapıdan girin diyeceğim ama o şerefsiz dayının yumruğuyla yere yıkılıyorsunuz. Adam bizi yanına almak istemiyormuş, bak hele namussuza. İlaçlarını alıp zombilere içirmek lazım. Neyse ki bizim bıyıklı yardımımıza geliyor.

Bölüm 8: Safe… Mostly…

Ara demodan sonra herkesle konuşun ve oyunu bitirin.

Yarın ikinci bölüme başlıyorum.

Walking Dead Bölüm 1 – Tam Çözüm” üzerine 16 yorum

  1. Allah aşkına cıldırcam 6.bölümdeyim tvleri actim kapıyı kırıcam adam engel oluyor yani napcM bilemiyorum ltfn yardım

  2. İlaçlarını alıp zombilere içirmek lazım. Neyse ki bizim bıyıklı yardımımıza geliyor.
    Ben burayı geçemiyorum bir türlü

      1. Dostum ben salak gibi tvleri cok onceden acmistim simdi kapanmiyo ve zombiler takmiyo onu. Napmam lazim

Ben diyorum ki:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s