Star Wars – Han Solo Adventures


Her zaman merak etmişimdir şu ” Star Wars şöyledir böyledir” diye konuşan entellektüel takımını… Luke’un eliymiş, Luke’un babasıymış, Leiah’ın saçıydı, Vader’ın kaskıydı ve sair…

Arkadaşlar, Han Solo olmasaydı, Star Wars olmazdı. Ona göre…

Belli aralıklarla bakarım arkama, sürekli de aynı şey görürüm. Hangi firma özel bir yapım çıkarmış olursa olsun, artık Star Wars’a kasan Lucas Arts ile birlikte macera oyunlarının neredeyse sonu geldi. Evet, Telltale bu işi canlandırdı. Evet, Funcom’un serileri cidden taze bir soluk getirdi falan ama dikkat ederseniz artık macera oyunları yerine türlerin birleşimi olan -bence- hafif spastik yapımlarla geçiştiriliyoruz. Gerçekten akıl mantık işi birşeyler bulmak imkansızlaştı.

Bulmaca çözdüğümüz enteresan günlerden, adamın kolundaki yaranın kabuğunun tartışıldığı dakikalar arası geçiş bayağı seri oldu. Herif güzel görünüyor da kardeşim, bütün oyunlar aynı?

İşte tam da bu noktada, alkışları hakeden bir adam geliyor; Stacy Davidson!

Yıldız Savaşları’nın geride kalmış ama Harrison Ford sayesinde parlatılmış bir karakteri olan Han Solo olmasaydı, Yıldız Savaşları evrenine geyik sohbetler, maço geyikler, Luke’u kurtaracak atraksiyonlar ya da Leia’nın gidişatını kontrol edecek bambaşka mevzular sokmak zorunda kalırlardı ki eminim bu kadar başarılı olamazlardı. Ama gel gör ki biz klonlardan, Sith lordlarından falan ötesini pek göremedik yıllardır. Üstelik gördüklerimizin sadece vur kır parçala tadında olmuş olması da cabası.

Stacy Davidson bu açığı seneler önce görmüş ve tek başına bir işe kalkışmış. Yıldız Savaşları’nın sert adamını alıp, onu -tercihen- hakettiği noktaya getirecek bir macera oyununun kahramanı yapmış.

Şimdilik sadece küçük bir demo sürümünün çıktığını ve -hala- yapımının devam ettiğini biliyor olsak da, Han Solo Adventures ile Lucas’ın o yıllar önceki SCUMM motoru ile oluşturduğu macera oyunları evrenine geri döneceğiz gibi görünüyor. Adventure Game Studio yardımı ile b aşladığı oyunun tek niyeti “macera oyunların kökenindeki o ihtişamlı günlerin Star Wars evreninde bir yansımasını yaratmak” diyebiliriz.

Oyunun mevcut ilerleme seviyesi henüz %50 civarında olsa da, Duke Nukem’i 15 sene bekleyen oyuncular bunu da bir süre beklerler. Üstelik bu oyun kesinlikle beklediklerine değer.

Ayık olun, takipte olun.

Site: http://www.hansoloadventures.com/

Scumm: http://en.wikipedia.org/wiki/SCUMM

ADV: http://www.adventuregamestudio.co.uk/

Reklamlar

Ben diyorum ki:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s