Anime – Binbougami ga!


Enteresan, zaman geçirici ve eğlenceli. Aşırı şanslı olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? Ya başkalarının şanslarını emiyorsanız ve bunu engellemek için başınıza bir şanssızlık tanrısı musallat edilirse?

Kahramanımız enteresan bir hatun: Sakura Ichiko.

Anti kahramanımız daha da enteresan bir hatun: Binbada Momiji (fakirlik tanrısı olur)

Bizim kız (Sakura) için söylenebilecek tek söz, Dünya’nın en şanslı hatunu olduğudur. Muhteşem bir vücut, inanılmaz bir ses, tamamen başarılarla örülü bir yaşam. Tabi farkında değildir ama, malesef ki aşırı başarılı olmasının altında yatan sebep şansı, bu şansın da hep ondan yana olmasının sebebi de etrafındakilerin iyi şanslarını emiyor oluşudur. O herkesin iyi şansını alır ve sürekli yükselir. Dengeler allak bullak olur.

Tanrılar bakarlar ki bu iş böyle gitmiyor, fakirlik tanrısını (Binbada Momiji) aşağıya gönderirler ve hatunun şansını geri almasını isterler. Tabi Sakura’nın bu durumda cevabı sert olur. Böyle bir saçmalığı kabul etmez, iyi şansını da iade etmez. “Madem öyle, ben bu işi çözerim bir türlü” diyen Momiji de, bir çözüm bulana kadar Sakura’nın evine yerleşir.  Böylece de bu çılgın, saçma, enteresan, komik ve garip hikaye başlamış olur.

Öncelikle şunu söylemek lazım ki, serinin karakter gelişimi, karakter yerleşimi ve hikaye yönlendirmesi çok başarılı.

İzlediğiniz tüm karakterlerin seride bir fonksiyonu ve en başında onlara atanmış rollerden vazgeçmeyen tutumları var. Esas kızımız şımarık ve dışarıya kendisini pazarlamayı bilen birisi. Fakirlik tanrısı herşeyden nefret eden, şanssız, hiçbir şey yapmak istemeyen bir şey. Tüm yan karakterlerin gelişimleri ve takipçilikleri de takdire şayan.

Hikayenin başlangıcı ile sonu arasında aslında nerede ne olacağını büyük oranda kestirebiliyor olmanız genelde rahatsız edici bir durumdur ama bu seride olay daha çok “umarım düşündüğüm gibi olur” tadında geçiyor. Tüm ekibin birbiriyle karşılaşması ile tam hızını alan dizinin, son birkaç bölümünde balyozu indirmesi ile yavaşlamaya başlaması ve ardından beklendik bir finalle bağlanmasını o kadar enteresan hayata geçirmişler ki, ikinci, üçüncü sezonları beklemek, hatta bittiğine inanmamak gibi yanılgılara düşüyorsunuz.

Tabi tüm bunların arasında biraz sıkıntı yerler de var. Ortalamanın üzerinde bir anime izleyicisi değilseniz (Naruto, One Piece, Fullmetal Alchemist, Fairy Tail ve bunların etrafındaki diğer bilinen animelerle sınırlıysa bilginiz) çoğu espiriyi anlamayabilir ya da komik bulmayabilirsiniz. Çoğu muhabbet dalga geçmek ya da animelerde kullanılan kült fikirleri buraya yapıştırmak şeklinde hazırlanmış.

Velhasıla, 13 bölüm için yeterince güldüm. Keşke birkaç sezonu daha olsaydı da devam edebilseydi. Öneriyoruz, seviyoruz.

Reklamlar

Ben diyorum ki:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s