Assassin’s Creed Assassinated!


Evet, suikastçimize suikast düzenlenmiş olması biraz ilginç oldu ama yapacak bir şey yok. Nedir olay peki?

Dünya’da yazılım hırsızlığı (bak korsanlığı demiyorum, zira yazılım korsanlığı kopyalamak ve coğaltmak ile alakadarken, hırsızlık çalıp ürünü ortadan kaybetmek şeklindedir) öyle enteresan boyutlara geldi ki, artık sanal ortamda kodları çalmak bir getiri sağlamaz oldu. En garip örnek de daha birkaç gün önce meydana geldi.

Assassin’s Creed serisinin son oyunu olan AC3, çok kısa bir süre sonra satışa sunulacak. O yüzden de tüm Dünya’ya ürünün kopyaları (bakınız, orijinal yazılım jargonunda bile iş kopyalamak olarak adlediliyor) gönderilmeye başlandı. Ancak kargodan gelen enteresan bir haberle, Ubisoft’un başının ağrıyacağı günler sıralandı.

Ubisoft’un son oyununu teslim etmek için yol alan kamyonlardan üç tanesi, rotaları üzerinde kaçırılmış.

Hollanda, Belçika ve Lüksemburg yolunda giden nakliye araçlarından henüz ses seda yok. Artık nasıl bir ekip çalışması yapmışlarsa, ne sihirdir ne keramet, el çabukluğu marifet.

Gelelim işin oyuncu tarafına.

Bu işten aslında en büyük yarayı bu bölgelerdeki oyuncular almış oldu. Öncelikle çalınan kopyaların içinde, oyunun özel üretilmiş “Join or Die” sürümü bulunuyordu ve bu sürümden tekrar üretilmeyecekmiş. Ayrıca oyunu ön sipariş verenler de, mağaza satışı başladıktan yaklaşık 3 – 5 gün sonra oyunlarına kavuşabilecekler.

Bu ülkelerin dışında da, sonuçta kamyonlar dolusu oyun bir şekilde el değiştirecek ve piyasaya çıkacak. Ubisoft çalınan araçlardaki oyunların seri kodlarını, EAN kodlarını, internet hesap girişlerini külliyen yasaklamış ve bu oyunlarla sunucularına giriş yapanlar için yakalatma kararını onaylatmış. Tamam da, bir şekilde eline bu oyunlardan geçen ve bunun bu tarz bir eylemin ürünü olduğunu bilmeyen oyuncunun günahı ne sevgili Ubisoft? Ah ulan para, kimdeysen o saçmalıyor valla.

Bir diğer detay daha var. Ubisoft, ön ödemeli sipariş vermiş olan kullanıcılarını üzmemek için, bu olayın olduğu ülkelerdeki satıcılara “parasını ödeyenlere oyundan bir kopya ve $5 indirim kuponu hediye edin” emrini vermiş. Alttaki resim, bu bilgiyi alan bir kullanıcının foruma gönderdiği orijinal bilgi.

Peki sayın Ubisoft; 69€/$/£ ödemiş ve özel sürüm almak için beklemiş olan kullanıcılara 38$’lık normal oyunu verip, üzerine de “ya biz diğer sürümü basalım, siz gene alırsınız $5 indirimle” diyerek akıllılık mı etmiş oluyorsun?

Neyse, sonuç olarak bayağı büyük davalar açılıyor bu aralar Ubisoft’a. Belçika’da bir klan, 300 kişiden fazla üyesiyle bu özel sürümü almış ve hepsi de gol oldu. Şimdi işi dava ile sonuçlandıracaklarını anlatıyorlar. İlk dilekçeler verilmiş ama gerisi gelir mi? Bilemiyorum.

Reklamlar

Ben diyorum ki:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s