Microsoft Xbox 360’da işi kiralamaya döktü


Xbox360 için çıkan “Karaoke” oyunu biraz ilginç. Bir Live Arcade oyunu olarak, zaten oyunun 20$ olması yetmezmiş gibi, bir de listede olmayan ama Microsoft’un dizininden seçilebilen şarkıların süreyle kiralanabilmesi biraz saçma değil mi?

Evet, yanlış duymuyorsunuz sayın seyirciler. Kullanılan şarkıyı değil, oyunun o şarkıları aktif olarak kullandığı süreyi kiralamanızı bekliyor Microsoft yetkilileri.

Bu tarz organizasyonların merkezi Japonya, Çin falan olduğundan, oradaki sistemi kendi makinasında kullanmak istemiş sayın yetkililer. Oralarda da karaoke için özel barlar var. Arkadaşlarınızla birlikte bir odaya dalıp, ses geçirmez duvarlar arasında istediğiniz şarkıları tıkır tıkır söylüyor, sonra da saatlik kiranızı ödeyip çıkıyorsunuz.

Tamam, buraya kadar güzel ama Microsoft’un hesabı biraz absürd. MS’e göre süre, kiralanabilir ürünün çalıştırılması ile başlıyor ve siz durdurana kadar işliyor. Yani aman şarkı çalarken kapıya bakmaya gitmeyin. Her kapı açılışı size 1 dakika kaybettirir.

Fiyatlandırmalarını da bu arada 2, 6 ve 24 saatlik paketlere bölmüş durumdalar.  İlginç değil mi?

Nerede o Sony’ye “paragöz” diyen Xbox fanboyları? Ayıp Microsoft ayıp. Ha kim oynuyor bu oyunları, ondan emin değilim ama böyle bir mantık gütmek bile yeterince ayıp.

Tabi şunu da ekleyeyim, oyun Kinect uyumlu değil. Yani eğer bu oyunu alırsanız, bir de uyumlu mikrofon edinmeniz gerekiyor. Kulaklık mikrofonu da çalışmayan ekipmanlar arasında. Ne kadar hoş, değil mi?

Cidden, bu oyunu düzenli oynayan bir Pink Floyd, Dream Theater, Serdar Ortaç (ha? ne?) manyağı için, oyunun yıllığı 1.000$ ve yukarılarında gezer bence. Böyle soygun olmaz yani…

Ben diyorum ki:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s