Anime – Fullmetal Alchemist


Bir kahramanı kahraman yapar nedir? Özellikleri mi, yaptıkları mı, kurtardıkları mı, çalışmaları ya da düşünceleri mi? Yoksa yenilgilerden ders alıp daha da bilgi ile büyüyüp, düşüncelerini şekillendirip ilerlemeye çalışması mı?

FMA_karakterler

Kahramanlar bizden midir, yoksa çok farklı bir yerdeler midir? Onları anlatmakla bitirebilir miyiz, yoksa aslında bizim kahraman gördüklerimizin hikayesi, bizim göremeyeceğimiz kadar basit ve acılı olabilir mi?

Belki de sizce, kahramanlar hiç olmak istemedikleri bir kılıfta yolculuk ediyor olabilirler mi? Onların “normal bir insanın yapması gereken” diye gördüklerini, biz yüceltiyor olabilir miyiz?

Hiromu Arakawa’nın hala devam eden mangasının, 2003 yılında TV için serileştirilmiş 51 bölümlük yapımıdır. Edward kardeşler olan Alphonse ve Edward Elric’in simya tabanlı yolculuğunu anlatan çalışmada, bilimsellik, kahramanlık, yenilgiler ve çaresizlikler üzerine kurulu bir sevgi hikayesi izliyoruz.

Bölümler;

 1. To Challenge the Sun
 2. Body of Taboo
 3. Mom……
 4. Transmutation of Love
 5. Dash! Auto-Mail
 6. National Alchemist Qualification Test
 7. The Night of the Chimera’s Cry
 8. Philosopher’s Stone
 9. Silver Watch of the Dog of the Military
 10. Thief Siren
 11. Plain of Pebbles, Part 1
 12. Plain of Pebbles, Part 2
 13. Flame vs. Fullmetal
 14. The Right Hand of Destruction
 15. Ishbal Massacre
 16. That Which is Lost
 17. House of the Waiting Family
 18. Marcoh’s Notes
 19. The Genuine Truth Behind Truths
 20. Guardian’s Soul
 21. Crimson Glow
 22. Created Human
 23. A Heart of Steel
 24. Affixing Memories
 25. Farewell Ceremony
 26. Her Reason
 27. Teacher
 28. One is All, All is One
 29. Untainted Child
 30. South Headquarters Assault
 31. Sin
 32. Dante of the Deep Forest
 33. Kidnapped Al
 34. The Theory of Greed
 35. The Reunion of Fools
 36. The Sinner Within Me
 37. Flame Alchemist, Fighting Lieutenant, Mystery of the Thirteenth Warehouse
 38. With the River’s Flow
 39. Eastern Civil War
 40. The Scar
 41. Holy Mother
 42. I Know His Name
 43. The Stray Dog Has Ran Away
 44. Hohemheim of Light
 45. The One Who Lets Her Heart Rot
 46. Human Transmutation
 47. Sealing the Homunculus
 48. Farewell
 49. Beyond the Gate
 50. Death
 51. Munich 1921

 

Normalde serileştirilen mangaların ya bir bölümü anlatılır ve izleyici manga okumaya yönlendirilir ya da mangada anlatılmayan bir paralel zaman ya da evrenden tat alınması beklenir. Fullmetal Alchemist’in bu sürümünde ise, mangaya bağlı kalır şekilde başlayan seri bir süre sonra tamamen kopuyor ve kendi evrenine geçiyor. Hatta ardından gelen filmle beraber –ki o filme aslında 52. bölüm diyebiliriz- seri sonlandırılıyor. Tabi mangası hala devam eden bir serinin sonu olmayacağı için, uygun olacağı düşünülen bir son yaratılmış durumda.

 

Mangayı okumuş ya da bir şekilde duymuşsanız, neredeyse mangayla bir başladığını ama anlatımın bayağı farklılaştığını göreceksiniz. Tabi bu gene de FMA’nın çok yüksek puanlar almasına bir engel teşkil etmiyor.

Konuya gelirsek, simya temelli dediğimizden dolayı ilk önce onu açıklayalım. Simya, binlerce yıldır bilim çevrelerinin, felsefecilerin ve büyücülerin takip ettiği mistik bir bilimdir diyebiliriz. Maddelerin temel taşlarını bir araya getirerek farklı materyal yapıları oluşturmak olarak özetlenebilse de, tabi ki çok daha akademik olarak anlatılabilir.

Animemize konu olan simya tabanında da, babadan simya bilgisi ve yeteneği geçen iki kardeşin, annelerinin vefati ile bulaştıkları ve çocuk yaşta oldukları için ön inceleme yapmamalarından dolayı ağır sonuçlarla karşılaştıkları bir hikaye var.

İlk bölüm itibariyle zaten anlatıldığı için sorun olacağını sanmasam da, aşağıda yazılanların animeyi izlememişlerin okumamasının daha iyi olacağını ekleyeyim.

Resembool kasabasında mutlu bir yaşantı süren kardeşlerin babası, bir gün dönmemek üzere evden ayrılır. Bu arada geride simya kitapları, formüller ve notlar bırakmıştır. Bu çalışmaları okuyarak günlerini geçiren kardeşler, ufak simya denemeleri yaparak, çok sevdiği anneleri ile yaşamaktadırlar. Bir gün hiç düşünmedikleri bir şey olur ve anneleri ölür. Bu ağırlığın fazla geldiği kardeşler, simyanın en büyük tabusunu çocuk akılları ile yıkarlar ve insan dönüştürmeye kalkışırlar.

Her ne kadar simyanın özünde eş takas ilkesi yer alsa da (yaratmak istediğiniz ne ise, onun özelliklerine eş değerde bir ödeme yapmalısınız), bu deneme hem tabu olması, hem daha önce hiç başarılamamış olması, hem simya bilgilerinin yetersizliği, hem de anne sevgisinin bir karşılığı olmaması yüzünden başarısızlıkla sonuçlanır. Üstelik bu başarısızlığın sonuçları, düşündüklerinden de ağır olur.

Büyük kardeş Edward’ın sol bacağı, küçük kardeş Alphonse’un ise tüm vücudu takas adına simya dinamikleri tarafından yok edilir. Annesini hayata döndürmek adına kardeşinden vazgeçemeyecek olan Edward, sağ kolunu takas kanununa kurban eder ve kardeşinin ruhunu, simya kullanarak odada bulunan bir zırh ile birleştirir.

Hikaye bundan sonra, vücutlarını geri alma çabaları üzerine şekillenecektir.

Yapım 20. Yüz yıl civarında, paralel bir evrende geçer. Harita ve bilim farklılıkları olan bu dünyanın temelini simyagerler ve ordu oluşturmaktadır. Her ikisinin de birbirlerine olan düşmanlıkları ve yakınlıkları, hatta nefretleri ve ortaklıkları dolayısı ile, çok büyük savaşlar ve insan kıyımları yaşanmıştır.

Hikayenin ilerleyişini ve kaderini değiştiren Ishbal kasabası da buna en iyi örnek olarak verilebilir.

Bu arada ufak bir notu da ekleyelim;

Ordu simyageri olmadan önce Edward olarak bilinen kahramanımız, orduya katıldıktan sonra özel bir isim alır ve Fullmetal Alchemist (Metal Simyager) olarak tanınır. Bunun sebebi de kolunu ve bacağını feda ettiği simya deneyleri sonucunda, akrabası kadar yakın olan ve çok yetenekli birer metal protez yapımcısı ve tamircisi olan büyükanne Pinako ile Winry’nin, kayıp uzuvları yerine ona sinir sistemi ile birlikte çalışan metal uzuvlar eklemesidir.

Herşeyi bir kenara koyarsak FMA, çizimleri ve müzikleri ile de kendine anime dünyasında çok sağlam bir yer edinmiştir. Savaşan ama insanlığından ödün vermeyen kahramanlarımız ve bilimsel bir hikayenin aktarımı insanı içine çekerken, çevre ve tasvirlerin kaliteli çizimleri de sizi görsel bir şölene davet ediyor.

Fullmetal Alchemist’i güzel kılan şeyler sadece hikayesi ve çizimleri değil tabi ki. Hikayede karşılaştığınız hemen her karakterin geçmişleri, niyetleri, istekleri, arzuları ve savaşları o kadar basit ve derin anlatılmış ki, kendinizi her birinin yerine tek tek yerleştirebiliyor, onlarla özdeşleşebiliyorsunuz. Bu arada simyanın derinlerine dalıp kimeralarla, felsefe taşıyla, diğer dünyayla karşılaşıp geriliyor, meraklanıyor ve devam ediyorsunuz.

Nihayetinde 51 bölümlük bir serüvenden, kesinlikle keyifle ayrılacağınızın garantisini verebilirim.

Unutmadan, bu seriyi bitirdikten sonra, 2009 yapımı olan yeni FMA serisine başlayabilirsiniz. Onun incelemesini de ayrı olarak yapıyorum.

Reklamlar

Anime – Fullmetal Alchemist” üzerine 4 yorum

 1. Bildiğim kadarıyla filmle birlikte proje tamamlandı. Yeni bir yapım -en azından yakın gelecekte- mümkün görünmüyor.

  Gene de çekik gözlülere güven olmaz. Berserk gibi, yıllar sonra “daha güzelini yapalım” diyebilirler tekrar…

  1. Beklentiye düşmemek en güzeli o zaman, zaten sonunda hiçbir soru işareti bırakmadan, tadında bitirdiler, saygı duymak lazım.
   İşin açığı Berserk Arcları daha yeni izleyebildim. Müthişti.. Şimdiden 3.sünü beklemeye başladım.

   1. Açıkçası ben de bu aralar Berserk’ten çok memnun kalanlardanım. Üçleme film serisi bittikten sonra da, başka bir Berserk projesi daha olacakmış. Henüz ne olacağını açıklamadılar gerçi…

 2. Ne seriydi ama degil mi? Elric bitaderler, Winry, Hohenheim, Mustang, Hawkeye, Scar vs. Herbirinin duygu ve dusunceleri mukemmel bir sekilde yansitilmis. Kah huzunlendirip kah gulduruyor, bi sekilde kendisine ceken cok surukleyici bir seri. Ayrica askeri hiyerarsi, siyasi manevralar ve devrim gibi ogeler cok akillica islenmis. Bir yanim tadinda birakilmis helal olsun derken obur yanim bitmese, biraz daha devam etse, yeni maceralarini gorsek diyor.
  Soylemem gerekiyor ki az evvel Brotherhood u bitirdim ama bu yazinizda konu aldiginiz FMA nin ilk serisini de seneler evvel izlemis hatta izlettirmistim. Sizin de FMA yi sevdiginizi belli edercesine oldukca ozenli ve bu seriyi guzel tasvir eden bir yazi olmus.
  Bir de Brotherhood sonrasi baska bir devam serisi gelme gibi proje var mi yoksa buraya kadar miymis bir bilginiz var mi bu konuda?

  Selamlar

Ben diyorum ki:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s