Bir tablet aldım -iPad-, bakalım neler getirecek…


Android bir tablet alıp, nereye gidersem gideyim oyun oynarım dedim.

Bir şekilde fiyat uygun olunca da iPad mini aldım. Umarım beklentilerimi karşılar.

apple-ipad-mini-2 (1)

Ben o Apple ürünlerini deli gibi takip edenlere “yok artık abartmayın”, sırf Apple aldı diye başka ürün kullananlara da ezikler gibi davrananlara “sopa” yaklamını gösteren gruplardanım. Herhangi bir metanın insanı ele geçirmesi ne kadar salakça gelse de, reklam sapkınlığı ve kraldan çok kralcı olmak da o derece rahatsız ediyor. Benzer bir temayı Playstation ve Xbox arasında da görmek mümkün. Firmalardan çok, onların ürünlerine para vermiş olan kitlenin kılıç kalkan emrinde olması enteresan geliyor.

Velhasıl, Samsung Galaxy Tab 10.1 ya da Ainol tablet almak için (o da Android) çıktık yola eşimle. Hemen her yeri gezdik, sonunda fiyat itibariyle Samsung Galaxy Tab S-GT5110’da karar kıldım. Tam almak üzereydik ki, alışveriş tanrısı üzerimizde güneşini parlattı ve bizi başka bir şubelerine yönlendirdi. Malesef ki almak istediğimiz ürünün sadece açıkları vardı ve kapalı kutuların tamamını yeni açılan mağazalarına göndermişlerdi. İyi dedik, düştük yola.

Bulunduğumuz yer ile yeni mağaza arası hali hazırda 15, 20 dakikalık mesafe olduğundan sıkıntı çekmedik. Daldık içeri, aldık malımızı. O sırada mikrofonjun başındaki ses “Sayın müşterilerimiz” diye başladı, “iPad Mini 16GB Wifi’larda 1 saatlik indirim” diye devam edip, “önümüzdeki 1 saat boyunca, kişi başı sadece bir ürün olarak yalnızca 600TL”. Tabi biz de alıp çıkmış bulunduk artık.

Hikayemizin başlangıcı bu. Yaklaşık 1 aylık mevzu. Şimdi gelelim elimizdeki mala.

1 ayık süreci 20 günü normal geçti. 21. gün dayanamadım ve Jailbreak’ledim aleti. Sonra işler sapıttı, 16GB hiçbir şekilde yetmemeye başladı.

Gene de;

1. Senelerdir Super AMOLED Samsung Wave kullanan birisi olarak ekranı öyle çok muhteşem bulmadım ama gideri var.
2. Alete yavaş diyenler daha önce hiç tablet ya da telefon kullanmamış anlaşılan. Ya da evlerindeki Echelon sistemleri ile tabletleri karşılaştıracak kadar acımasız FBI ajanları oluyorlar.
3. Ücretsiz oyunlar ve uygulamalar konusunda iOS’un Android’den hiçbir farkı yok. Ne eksik, ne fazla. Oynanabilir ve kullanılabilir uygulama sayısı hep ortalamada denk.
4. Aletin GPS erişimi falan çok iyi. Navigasyon için de rahat.
5. 6.1.2 güncellemesinden önce deli gibi oyun oynayıp 2, 2.5 günde biten şarjım vardı. Bu güncelleme o süreyi 16 saat civarına çekti. Alacak olanlar ya da yeni alanlar güncellemesin.
6. Aletin video oynatma kabiliyetini beğenmemiş bazıları. Bence sıkıntısı yok. 1080’lerde tabiki sıkıntı yaratabiliyor ya da bazı çözücüleri tanımıyor ama standart bir medya oynatıcı kalitesinde denilebilir.

Şimdilik elimdeki veriler bunlar. Bir ara -unutmazsam- Jailbreak ile alakadar da iki çift lafım var. Eder 4 laf.

Reklamlar

Ben diyorum ki:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s